vvv

 • Výstava - Slezské zemské muzeum

  Přízemí Slezského zemského muzea na několik měsíců obsadila – kromě vycpaného slona indického – také výstava uměleckých artefaktů z donací Jana II., knížete z Lichtenštejna, který svými dary tuto instituci významně podpořil. Protože řada z vystavených uměleckých děl je italské provenience, využili jsme ochoty kurátora sbírky výtvarného umění Martina Janáka a uspořádali ve středu 7. června jejich komentovanou prohlídku. Její účastníci se tak dozvěděli leccos zajímavého a zjistili, že dobová snaha přizpůsobit se uznávané formě antiky se projevovala také v drobných formátech, kdy např. v medailérství či keramice vznikala  skutečná „malá veledíla“.

   

   

  Autorka fotografií: Marie Školníková

   

   

   

   

   

 • Přednáška Agnula Florama

  V rámci Týdne italského jazyka ve světě proběhla v úterý 18. října v NeoCafe Studiu přednáška Angela Florama ze San Daniele. Jmenovala se Dante žije (nejen v rukopisech) a sklidila velkou pochvalu posluchačů, ať se zajímají o literaturu, výtvarné umění či hudbu. A všechny přítomné bez ohledu na zájmy si profesor Floramo získal nejen svou fundovaností, ale také svým bezprostředním a sympatickým vystupováním.

   

   

   

   

   

 • Výstava k 25. výročí založení SPI

 • Vídeňské cappuccino aneb Vídní po stopách Italů

  Vídeňské cappuccino aneb Vídní po stopách Italů

  Moravskoslezská pobočka SPI zorganizovala v sobotu 16. dubna jednodenní tematický výlet do Vídně. Podařilo se naplnit nejen velký autobus, ale také očekávání zájemců o netradiční pohled na hlavní město bývalé habsburské monarchie. Nemalou měrou k tomu přispělo počasí a využití audiozařízení po celou dobu několikahodinové komentované prohlídky města. Děkujeme všem za účast!

 • Přednáška: ZAPLATILA LICHVA RENESANCI?

  26.11.2015 k nám zavítal pražský člen Společnosti přátel Itálie Dott. Andreas Pieralli s přednáškou nazvanou lehce provokativně ZAPLATILA LICHVA RENESANCI?

  K motivu výběru tématu své přednášky říká: „Jakožto velkého obdivovatele florentské renesance mě vždy fascinovala otázka, jak je možné, že tehdejší panovnici tak mohutně investovali do umění a kultury, kdežto dnešní "vladaři" nejraději investují své jmění do soukromého luxusu. Věřím, že právě zde se nachází hlavní zdroj dnešních ekonomických a sociálních problémů, protože se zpřetrhala vazba mezi společností a její elitou, která se již necítí nijak za ni zodpovědná. Proto jsem se rozhodl podívat se blíže, jak to vlastně bylo během renesance a co vedlo bohaté část svého majetku investovat zpět do společnosti.“

  Přednáška přilákala do jedné z učeben Slezské univerzity velký počet posluchačů. Věříme, že je přednáška zaujala stejně jako nás.

 • Valné shromáždění Společnosti přátel Itálie

  Fotografie z valného shromáždění Společnosti přátel Itálie, které se konalo v prostorách Italského kulturního institutu v Praze 6. 6. 2015. Součástí programu k příležitosti 25. výročí založení společnosti byla také prohlídka italského velvyslanectví a koncert.

   

  http://kacababel.rajce.idnes.cz/Spolecnost_pratel_Italie/

 • Benátská laguna

  Moravskoslezská pobočka SPI připravila

  na pátek 27.9.2013 v Ostravě prezentaci Benátské laguny s ochutnávkou typických benátských pokrmů a výborného vína. Prezentaci laguny si připravila předsedkyně pobočky Táňa Alešová, která v Benátkách pobývala na dvou dlouhodobých studijních pobytech. Bohatou degustaci připravili

  kuchaři ostravské restaurace Ma'Ma a víno dodala vinotéka Enotria z Rožnova

  pod Radhoštěm. Akce se rozhodně vydařila

  a pobočka děkuje všem za účast.

 • Vůně a chutě Kampánie

  V úterý 21. 5. 2013 v čajovně Harmonie představila vůně a chutě Kampánie paní Dagmar Ferrante.

   

  Akce se opět vydařila a pobočka tímto děkuje návštěvníkům i paní Ferrante.

 • Vernisáž dua Pommefritz

  Dne 10. května 2013 proběhla v Opavě vernisáž dua Pommefritz.

   

  Massimiliano Boschini a Mauro Manuini - rozhovor

 • Koncert italského pianisty Lucy Gualca

  Dne 26.4.2012 se v Opavě uskutečnil koncert italského pianisty Lucy Gualca.

  Jeho podmanivé melodie a kreativní kompozice okouzlily celé publikum. Hostem programu byl i opavský dětský pěvecký sbor Domino, který představení pěkně obohatil

  a zkrášlil.

 • Vůně a chutě Toskánska

  11. 12. 2012 v čajovně Harmonie představila vůně a chutě Toskánska Zuzana Mihulková. Akce se setkala s velkým zájmem publika. Přednášející i všem účastníkům děkujeme

 • Apeniny - tajemné hory Itálie

  Na pozvání Moravskoslezské pobočky SPI 18. března přijel do čajovny Harmonie Ivo Petr, aby povídal

  o svých cestách po Apeninách v roli horského vůdce. Všichni přítomní se již nyní těší na jeho příští přislíbenou návštěvu.

SPI Moravskoslezská pobočka © 2014